Program 2009

29. června od 20.00 hodin, Willy Russell: SHIRLEY VALENTINE

Hraje: Simona Stašová

One woman show Simony Stašové. Shirley Valentine je jméno dívky, kterou ta současná, čtyřicetiletá matka rodiny a manželka počestného občana, už dávno není. Přesto, že se musí starat hlavně o to, aby život její rodiny žijící v Liverpoolu, běžel ve vyježděných kolejích, sny a touhy té dívky, kterou kdysi byla, v ní zůstávají. Snad proto podlehne návrhu své kamarádky a udělá něco, co se od ní neočekává - odjede na dovolenou do míst, kde se pěstuje vinná réva, do Řecka. A tam začíná nový život, nové dobrodružství, všechno to, co už považovala za ztracené. Bravurní komedie z dílny známého britského komediografa Willy Russella, jehož muzikál  Pokrevní bratři obletěl celý svět, je určena nejen všem ženám středního věku, které pomalu ztrácejí životní elán, ale i všem divákům, kteří mají rádi dobrou zábavu. Navíc je skvěle napsané monodrama, v němž herečka ztvárňuje nejen Shirley, ale zároveň všechny postavy jejího mikrosvěta, přímo stvořené pro hvězdu Městských divadel pražských Simonu Stašovou, která dlouho čekala právě na takovouto příležitost. Sama se vyjádřila, že tato hra je právě o tom, co touží říct teď v tuto chvíli. Toto představení nedoporučujeme dětem do 12 let.

Délka představení: 2h 25min


3. července od 20.00 hodin, Edward Albee: KOZA ANEB KDO JE SYLVIE

Hrají: Světlana Nálepková nebo Kateřina Macháčková, Karel Soukup, Ondřej Kavan nebo Martin Kavan, René Přibil

Divadelní hra Koza aneb kdo je Sylvie byla poprvé uvedena v roce 1987 ve Vídni a je příběhem mediálně známého architekta, milujícího manžela Martina Graye, který v den svých 50. narozenin obdrží mezinárodní cenu a zároveň získá lukrativní zakázku na vybudování měsíčního města. Příběh komediální formou ukazuje, co se stane, když se manžel zamiluje do kozy. Úsměvná zápletka se nakonec mění v drama s koncem zcela oslovujícím evropského diváka. Tato hra, se v roce 2000 opět vrátila na světová jeviště a byla přijata kritiky s nadšením, jako nejlepší text roku.


31. července od 21.30 hodin, Carl Orff: CARMINA BURANA

Moderní balet, Theatrum mundi... Divadlo světa v moderním tanečním ztvárnění!

Režie a choreografie: Petr Šimek
Tancují a hrají: Světlana Mládková, Viera Bagáčová, Monika Strnadová, Naďa Hrušková, Iva Kulíková, Anna Oubramová Ondráčková, Anna Poláková, Barbora Zachová, Libor Čihař, Germans Filipovs, Libor Hlaváček, Pavel Hrubo, Zdeněk Mládek, Pavel Novotný, Petr Palas

Hudba této věhlasné kantáty, premiérované už v roce 1937 a těžící z barvitých latinských a staroněmeckých básní z rukopisu kláštera Benediktbeuren poblíž Mnichova, má jasnou formu, progresivní rytmus efektní instrumentaci " a výraznou melodiku - tedy i "genetickou" spřízněnost s tanečním uměním. Její ztvárnění touto formou je vždy velkou výzvou pro každého choreografa.


6. srpna od 20.00 hodin, VÝPRODEJ LEMURY LEPÉ

Hrají a zpívají: Lenka Vychodilová, Ti3

Lenka Vychodilová je herečka a zpěvačka divadla Sklep. Omšelé písně a jiná veteš v podání hvězdy zapadlé do Sklepa tak trochu recitál, tak trochu kabaret věhlasné umělkyně Lemury Lepé, plný písniček a básniček s typicky sklepáckou poetikou určenou malým i velkým příznivcům humoru a parodie.
Hvězdu zapadlou do Sklepa doprovázejí ekvilibrista na klaviatuře David Noll, basový drezér Vladimír Vytiska a kytarový mág Jiří Podzimek. Příležitostně na bicí tluče hlava nehlava Vladislav Sosna.


27. srpna od 20.00 hodin, Michael Gow: EVROPA

Hrají: Nela Boudová a Jan Kříž

Hra Evropa je příběhem dvou odlišných lidí – mladého Australana přijíždějícího do srdce Evropy, aby se setkal s obdivovanou stárnoucí herečkou. Oba dva přinášejí naprosto odlišné kulturní a osobnostní dispozice, jsou v mnohém smyslu naprosto nesourodou dvojicí plnou protikladů, a přesto mezi nimi vznikne zvláštní, hluboké pouto, a tento vztah je oba dva poznamená a obohatí o dosud nepoznané hodnoty. Navzájem si pomohli odpovědět na nejednu otázku po smyslu svých životů. Na konci hry jsou to dva jiní, snad i lepší lidé, než na začátku.


24. září od 20.00 hodin, Joan Didion: ROK MAGICKÉHO MYŠLENÍ

Hrají: Eliška Balzerová

Američanka Joan Didionová je brilantní novinářka a uznávaná spisovatelka. Čtyřicet let prožila v obdivuhodně harmonickém manželství. A pak stačil jediný okamžik - a všechno se změnilo! Téměř celý rok paní Joan odmítala akceptovat smrt milovaného muže a lék proti beznaději hledala v rituálech magického myšlení. Naštěstí jednoho dne usedla k počítači a za necelé tři měsíce napsala román "The Year of Magical Thinking". Ten se hned po svém prvním vydání v roce 2005 stal bestsellerem. Se stejnou vřelostí bylo přijato i stejnojmenné monodrama. Světová premiéra se uskutečnila 29. března 2007 na Broadwayi.